Kulturalne wydarzenia w Seattle

Autor: Eva Orlowska

Fot. Ken Howard, “Il Trovatore” Metropolitan Opera

Małgorzata Walewska wystąpi  w Seattle Opera od 16 do 30 stycznia

Nie wszyscy wiedzą, że odległe Seattle w stanie Waszyngton, jest miejscem gdzie rozwija się i jest troskliwie pielęgnowana kultura i tradycja polska. Pierwsze organizacje polonijne powstały w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych już w 1899 roku. Początkowo ich głównym celem było wspieranie nowych imigrantów, później na stałe wpisały się w barwną mozaikę amerykańskiego środowiska, stanowiąc obecnie most pomiędzy Europą a wybrzeżem Pacyfiku.

Pierwsi Polacy przybyli w okolice Seattle i do stanu Waszyngton ściągnięci gorączką złota w latach 1870, po której, w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku nastąpił ożywiony rozwój kolei, rybołówstwa, przemysłu drzewnego i wydobywczego. W roku 1899 został założony “Polski Związek Narodowy”, który na początku XX wieku kupił pierwszy “Polish Hall – Dom Polski” w dzielnicy Ballard. W 1919 roku Polonia zakupiła większy budynek “Polish Home – Dom Polski” na 18th Avenue. Rozbudowany i poddany modernizacji jest do dzisiaj miejscem polonijnych spotkań, uroczystości, zabaw i festiwali.

Emigrację Polaków do Pacific Northwest można podzielić na trzy fazy.  Pierwsza, to okres wczesnych lat XX wieku, druga, w czasie wojny i powojenna, w latach 1940-1950, oraz trzecia, działaczy Solidarności i emigrantów stanu wojennego w Polsce. Obecnie Kongres Polonii Amerykańskiej szacuje – na podstawie spisu przeprowadzonego w USA w 2000 roku – że w stanie Waszyngton mieszka 93 345 osób pochodzenia polskiego, a w stanie Oregon – 55 485. W pobliskich rejonach Kanady w Vancouver i okolicach mieszka około 51 385 osób pochodzenia polskiego, a w British Columbia – 107 340.

W ostatnich latach Polacy nie przyjeżdżają już do Pacific Northwest “za chlebem” czy w poszukiwaniu swobód polityczno-religijnych, ale w celu wymiany naukowo-kulturalnej. Przyciągają ich światowej klasy uniwersytety, „czysty” przemysł, łagodny klimat, piękna przyroda, rekreacja sportowa i kosmopolityczna kultura. Przybysze znajdują w Seattle gospodarkę oparta na przemyśle lotniczym, elektronicznym, mikrobiologii. Rozwija się współpraca z krajami Azji. Liczne organizacje i grupy polonijne zapewniają kontakt z kulturą polską, a polska kuchnia prezentuje swoje specjały w delikatesach, polskim sklepie, na bazarach i festiwalach pierogów, a zwłaszcza w restauracji w Domu Polskim, gdzie można zjeść wspaniały obiad.

Od lat odwiedzają Seattle wybitni polscy filmowcy, artyści, politycy i naukowcy. Często goszczeni są oni przez Katedrę Polskich Studiów na Uniwersytecie Waszyngtońskim w ramach “distinguished speaker series”. Wymianą studentów zajmuje się także Stowarzyszenie Miast Siostrzanych Seattle-Gdynia i od niedawna Foundation for Private Enterprise Education (Fundacja Prywatnej Wolnej Edukacji), program sponsorowany przez Izbę Handlu w stanie Waszyngton.

Lista polsko-amerykańskich organizacji jest długa i każdy w Seattle może znaleźć dla siebie coś ciekawego: Stowarzyszenie Polskiego Domu, Fundacja Polskiego Domu, Polski Związek Narodowy, Stowarzyszenie Miast Siostrzanych Seattle-Gdynia, Katedra Polskich Studiów na Uniwersytecie Waszyngtońskim, Radio Wisła, Klub Książki Polskiej, Klub Filmowy OKO, Chór Vivat Musica, Polskie Harcerstwo, Polski Festiwal Filmowy, Klub Taneczny, Salon Poezji, Klub Piłkarski, dwa polskie kościoły, dwie polskie szkoły.

W najbliższych dniach, od 16 do 30 stycznia, polska śpiewaczka Małgorzata Walewska wystąpi jako Cyganka Azucena w  “Il Trovatore” Giuseppe Verdiego w Seattle Opera. O bieżących wydarzeniach polonijnych informuje biuletyn elektroniczny, do którego zachęcamy zaglądać: www.polishnewsseattle.org.