Młodziez z Polski potrafi

Autor: Ewa Kern

Published in 

Gdynia BW graduates in Nowy Dziennik HQ in NYC

W środę naszą redakcję odwiedziła grupa młodych Polaków, którzy przyjechali do USA na organizowane z myślą o uczniach szkół średnich warsztaty Business Week.

Są przebojowi, ambitni, nie mają kompleksów i mówią płynnie po angielsku. Paulina Kotowska, Gabriela Bożyk, Bartosz Jarocki oraz Radosław Ślosarski przyjechali do Nowego Jorku “na zwiedzanie” po tym, jak wcześniej spędzili 6 dni na warsztatach Business Week w okolicach Seattle stanie Washington.

Wszyscy są z Gdyni, miasta siostrzanego Seattle, w którym mieszka i dynamicznie działa spora grupa Polonii. Dzięki jej zaangażowaniu miasta te od jakiegoś czasu prowadzą ze sobą współpracę na różnych poziomach i pod koniec sierpnia do Gdyni na organizowany tam Business Week pojedzie z kolei grupa młodzieży amerykańskiej.

Cała czwórka to wychowankowie III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie ogromny nacisk kładziony jest na ekonomię i gdzie wszyscy uczą się przynajmniej podstaw przedsiębiorczości.
Paulina i Gabriela właśnie skończyły szkołę i dostały się na studia (Paulina na SGH w Warszawie, a Gabriela na University of the Arts w Londynie), natomiast Bartek i Radek mają przed sobą jeszcze rok szkoły średniej. Bartek wciąż się waha, co dalej, Radek natomiast wybiera się do London School of Economics lub na SGH.

Zainteresowanie sprawami ekonomii jest koniecznym warunkiem przyjęcia na program Business Week. W trakcie 6 dni warsztatów uczestnicy nie tylko słuchali wykładów amerykańskich ekspertów, którzy opowiadali im, jak efektywnie prowadzić firmę, ale też brali udział w różnego rodzaju ćwiczeniach praktycznych, tj. tworzenie biznesplanu dla kompanii. “Pod względem teoretycznym byliśmy dobrze przygotowani, ale to była świetna lekcja praktyki” – mówi Gabriela. Z kolei Radek twierdzi, że w trakcie Business Week uświadomił sobie, że “żeby coś osiągnąć, trzeba się nauczyć współpracować”.

Była to także świetna okazja to zawarcia wielu cennych znajomości. W amerykańskich warsztatach uczestniczy bowiem w sumie ok. 250 osób, głównie Amerykanów, ale są także uczniowie szkół średnich z kilku innych krajów, w tym właśnie z Polski, Białorusi czy Haiti.

Na swój kilkudniowy pobyt w Nowym Jorku młodzi Polacy mieli sporo pomysłów. Na przykład dziewczyny zwiedzały miasto “śladami seriali”, chłopcy natomiast wybierali się m.in. na Bronx.

EK