Ohlsson zainaugurował Rok Chopina

Autor: Eva Orlowska

Garrick Ohlsson

Obchody Roku Fryderyka Chopina w Seattle zainaugurował w środę, 13 stycznia wybitny amerykański pianista Garrick Ohlsson, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 1970 roku. Zagrał w Meany Hall for the Performing Arts między innymi: Fantazję f-moll opus 49, dwa nokturny i Scherzo (opus 39). Drugi koncert Ohlssona odbędzie się 9 lutego, również w Meany Hall na kampusie Uniwersytetu Washington.
Region Pacific Northwest jest bogatym centrum kultury. To tutaj w połowie lat 80tych powstał ruch muzyki grunge i słynne zespoły rockowe Nirvana, Pearl Jam i Soundgarden. Seattle Opera w pięknym nowym Marion Oliver McCaw Hall ściąga wielbicieli Ryszarda Wagnera z całego świata na przedstawienia Pierścienia Nibelunga. Beyaroya Hall ze swoją wspaniałą instalacją szkła Chihuly i techno akustyki w samym centrum miasta umożliwia koncerty klasyczne dla wszystkich budgetów.

Organizacje m.in. Fundacja im. F. Chopina (Chopin Foundation Northwest), Towarzystwo im. Chopina w Vancouver, BC (Vancouver Chopin Society) – od lat zapraszają wybitnych muzyków, grających muzykę Chopina i laureatów konkursów chopinowskich. Koncertowali już tutaj słynni: Krystian Zimerman, Garrick Ohlsson i Lang Lang.

Prof. Iwona Kamińska – założycielka i dyrektor Akademii Muzycznej Chopina (Chopin Academy of Music) w Issaquah, WA, przewodnicząca Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego w Seattle (Seattle International Piano Festival) i wykładowca w Cornish College of Arts – często udziela koncertów chopinowskich w Seattle i organizuje konkursy, które popularyzują muzykę słynnego polskiego kompozytora.

31 stycznia w Seattle Sherman Clay odbędzie się koncert muzyki Chopina w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej Chopina w Issaquah, WA.

26 lutego w Paramount Theater wystąpi jeden z najsłynniejszych obecnie pianistów świata, Chińczyk Lang Lang, który 7 stycznia zainaugurował jubileuszowe obchody w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

22 kwietnia w Kirkland Performing Center, przed wyjazdem do Warszawy na Międzynarodowy Konkurs Chopinowski, wystąpi – jako gość Fundacji im. Chopina w Northwest – zwycięzca konkursu organizowanego przez Fundację im. Chopina w USA (8th National Chopin Piano Competition of the US). Konkurs ten odbędzie się w Miami na Florydzie w dniach od 20 do 28 lutego.

Więcej o Prof. Ivonie Kamińskiej i Akademii Muzycznej Chopina można znaleźć na stronie: http://www.chopinacademy.com/